Jeruzalémská synagoga

otevírací doba

Otevřeno denně s výjimkou sobot a židovských svátků

10:00-17:00

červen-září
10:00-18:00

zavřeno 17.9., 25.9., 1.10. a 8.10.

 

 

 

koupit vstupenku
on-line
kontakt

Jeruzalémská 7
Praha 1

ukázat na mapě
ceník vstupného

dospělí

150 Kč
(eVstupenka 135 Kč)

děti do 6 let

zdarma

děti 6–15 let
studenti

100 Kč
(eVstupenka 90 Kč)

Návštěvníci s platnou vstupenkou do Staronové synagogy:

dospělí

100 Kč

děti do 6 let

zdarma

děti 6–15 let
studenti

80 Kč

o synagoze

Synagoga byla postavena v letech 1905–1906 podle projektu vídeňského architekta a císařského stavebního rady Wilhelma Stiassneho jako náhrada za tři synagogy (Zigeinerovu, Velkodvorskou a Novou), které byly zničeny v letech 1898–1906 během asanace. Ačkoliv spolek, který si vzal za své zajistit výstavbu synagogy, byl založen již v roce 1896, trvalo deset let, než byla synagoga dne 16. září 1906 slavnostně otevřena. V prvních letech nesla jméno Jubilejní chrám císaře Františka Josefa na památku padesátiletého výročí jeho panování, připadající na rok 1898. Po první světové válce se pomalu vžil současný název Jeruzalémská synagoga podle ulice, v níž se nachází. Ta však nemá se synagogou nic společného: ulice je pojmenována podle bývalé jeruzalémské kaple kostela sv. Jindřicha, který se nachází v jejím sousedství.

Jeruzalémská synagoga je unikátní tím, že je jedinou z osmi synagog postavených podle projektu W. Stiassneho, ve které se dosud konají pravidelné bohoslužby. Výjimku tvoří pouze válečná léta 1941–1945, kdy zde byl umístěn sklad zabaveného židovského majetku.

Kromě bohoslužeb slouží synagoga i jako kulturní a výstavní prostor. Při pravidelných koncertech si zde návštěvníci mohou poslechnout unikátně dochované původní varhany z dílny Emanuela Štěpána Petra.

Výstavy v synagoze

Jindřich Waldes - podnikatel, sběratel, mecenáš

Výstava, kterou připravily k 80. výročí úmrtí Jindřicha Waldese společně Státní oblastní archiv v Praze (SOA Praha) a Národní technické muzeum (NTM) v roce 2021, doputovala na svých cestách po České republice i do Jeruzalémské synagogy, která je důstojným místem pro připomenutí osudů tohoto významného předválečného podnikatele a mecenáše.

Oproti svému původnímu rozsahu, jak byla prezentována v NTM, je výstava pro podmínky Jeruzalémské synagogy mírně upravena a redukována. I tak se ale návštěvníci seznámí s životními osudy Jindřicha Waldese a s rozvojem jeho firmy Waldes a spol., která se z malé dílny vyvinula ve světově proslulou firmu s řadou výrobních filiálek v zahraničí. Jeho firma proslula zejména výrobou známých stiskacích knoflíků Koh-i-noor. Historii a činnost obchodního impéria značky Waldes a spol. dokládá bohatý obrazový materiál, například fotografie továren po celém světě, výrobků, reklam či plánů budov, dosud nepublikovaných, které se autorům výstavy podařilo nashromáždit.

Výstava potrvá v Jeruzalémské synagoze do konce října 2023 a bude doplněna o přednášku obou autorů ze SOA Praha a NTM. Aktuální informace o doprovodných akcích naleznete na webu www.synagogue.cz a na FB profilu Jeruzalémské synagogy.

 

waldes

kalendář akcí

kalendář akcí
zobrazit všechny události