Vítejte na stránkách synagogue.cz

Již téměř 750 let slouží Staronová synagoga pražské židovské obci jako místo modlitby a kontaktu s Hospodinem. Přijďte i vy pocítit atmosféru prošlých staletí v autentickém a unikátně dochovaném ranně gotickém interiéru jedné z nejstarších evropských synagog. Zavřete oči a nechte kolem sebe kráčet dějiny a historické osobnosti. Potkáte třeba pražského Maharala, velkého rabiho Löwa, jehož křeslo dodnes stojí na čestném místě vedle schránky na Tóry. Představte si, že jeho Golem stále podle pověsti odpočívá nad vaší hlavou na půdě synagogy.

Židovská Praha však není pouze Staronová synagoga. Jsou to i další památky ve vlastnictví Židovské obce v Praze, která je zároveň zpřístupňuje veřejnosti. Ať už jste z Prahy nebo z druhého konce světa, srdečně vás zveme do překrásné a jedinečné secesně-maurské Jeruzalémské synagogy, nebo na žižkovské židovské hřbitovy, které jsou odrazem minulých, ale i docela nedávných dějin pražské židovské komunity.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z našich památek, děkujeme za váš zájem a těšíme se na další shledání – třeba na některé z  komentovaných prohlídek.

kalendář akcí

kalendář akcí
6/6
starý hřbitov
Odhalení dokončeného památníku Návraty kamenů

Srdečně vás zveme na akci u příležitosti dokončení památníku z rozřezaných náhrobních kamenů na starém žižkovském židovském hřbitově, který bude dne 6. června 2024 ve 13.00 hodin slavnostně doplněn o instalaci se jmény nejvýznamnějších dárců.

více

Památník, jenž byl slavnostně odhalen v září 2022, má dvě symbolické roviny. Na jedné straně připomíná lidskou zlobu a bezohlednost, kdy náhrobní kameny byly cynicky a bez piety odstraněny z náhrobků, rozřezány a bezostyšně vloženy do reprezentativní dlažby pěší zóny Václavského náměstí. Připomíná však zároveň i lidskou šlechetnost a dobrou vůli, protože realizaci památníku se povedlo uskutečnit výlučně díky darům od soukromých dárců. Dárců bylo mnoho, na památníku je ovšem místo pouze pro dárce nejvýznamnější. Všem moc děkujeme.

13:00
10/6
jeruzalémská synagoga
Večerní komentovaná prohlídka Jeruzalémské synagogy

Zajímá vás historie této neobvyklé synagogy? Pak jsme právě pro Vás připravili komentovanou prohlídku, na které se seznámíte nejen s interiérem synagogy, ale i s pozadím jejího vzniku a dalšími zajímavostmi, o kterých jste určitě neměli ani tušení.

více

Srdečně Vás zveme na první letošní večerní komentovanou prohlídku Jeruzalémské synagogy v této sezóně.

Jednotné vstupné 100 Kč. Vstupenky jsou v prodeji elektronicky prostřednictvím tohoto odkazu nebo na místě v pokladně Jeruzalémské synagogy.

Muže žádáme, aby z rituálních důvodů do synagogy vstupovali s pokrytou hlavou.

Děkujeme za pochopení.

19:00
100 Kč
zobrazit všechny události