Staronová synagoga

otevírací doba

Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v České republice je Staronová synagoga od 13. března 2020 až do odvolání uzavřena.

Opět otevřeno od 25. května 2020

koupit vstupenku
on-line
kontakt

Červená ul.
Praha 1

ukázat na mapě
ceník vstupného

dospělí

100 Kč

děti do 6 let

zdarma

děti 6–15 let
studenti

60 Kč

rodina (1 dospělý
až 4 dětí)

dospělý 100 Kč
každé dítě 40 Kč


Vstupenka do Staronové synagogy umožňuje získat zlevněný vstup do Jeruzalémské synagogy (pouze v sezoně).

Společná zlevněna vstupenka (pouze v sezoně) do staronové a Jeruzalémské synagogy:

dospělí

150 Kč

děti 6–15 let
studenti

80 Kč

 

o synagoze

Staronová synagoga je nejstarší památkou pražského Židovského Města a jednou z nejstarších dochovaných synagog v Evropě. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce. Byla zbudována v poslední třetině 13. století kameníky královské huti, pracujícími na stavbě nedalekého kláštera sv. Anežky, a je svědectvím významného postavení tehdejší Židovské obce v Praze. Původně se nazývala Nová nebo Velká, teprve se vznikem dalších synagog koncem 16. století se pro ni začalo užívat názvu Staronová Altneuschul).Jinak vysvětluje její název jedna z pražských židovských pověstí: základní kameny pro stavbu synagogy prý přinesli andělé ze zbořeného jeruzalémského Chrámu pod podmínkou – hebrejsky al-tenaj – že budou navráceny zpět, až dojde k jeho obnovení. Staronová synagoga požívala v pražském Židovském Městě ale i cizích židovských obcích mimořádné úcty a byla za staletí opředena řadou pověstí a legend. Jak vypráví pověst, synagogu chránili za požárů svými křídly andělé proměnění v holubice, a tak zůstala uchována bez vážnějšího poškození až do dnešních dnů. Podle jiné pověsti jsou na její půdě uloženy pozůstatky Golema,umělé bytosti, kterou na ochranu pražské obce vytvořil a oživil velký rabi Löw.

kalendář akcí

kalendář akcí
25/5
staronová synagoga
Otevíráme Staronovou synagogu pro veřejnost

Po vynucené přestávce pro vás opět zpřístupňujeme Staronovou synagogu. Tuto jedinečnou památku si můžete prohlédnout buď samostatně, nebo v rámci prohlídky celého Židovského muzea. V ceně vstupného jsou i služby průvodce. Navíc máte jedinečnou možnost prohlédnout si unikátní gotický interiér bez návalu zahraničních turistů!

Pro zbytek sezóny jsme výrazným způsobem upravili výši vstupného. Pokud si navíc koupíte přes náš web elektronickou vstupenku, ušetříte dalších 10% z ceny vstupenky.

Těšíme se na vás.

zobrazit všechny události