Jeruzalémská synagoga

otevírací doba

Vzhledem k vyhlášení nouzového stavu v České republice je Jeruzalémská synagoga od 13. března 2020 až do odvolání uzavřena.

Opět otevřeno od 25. května 2020

 

koupit vstupenku
on-line
kontakt

Jeruzalémská 7
Praha 1

ukázat na mapě
ceník vstupného

dospělí

80 Kč
(eVstupenka 72 Kč)

děti do 6 let

zdarma

děti 6–15 let
studenti

40 Kč
(eVstupenka 36 Kč)

Návštěvníci s platnou vstupenkou do Staronové synagogy:

dospělí

50 Kč

děti do 6 let

zdarma

děti 6–15 let
studenti

30 Kč

o synagoze

Synagoga byla postavena v letech 1905–1906 podle projektu vídeňského architekta a císařského stavebního rady Wilhelma Stiassneho jako náhrada za tři synagogy (Zigeinerovu, Velkodvorskou a Novou), které byly zničeny v letech 1898–1906 během asanace. Ačkoliv spolek, který si vzal za své zajistit výstavbu synagogy, byl založen již v roce 1896, trvalo deset let, než byla synagoga dne 16. září 1906 slavnostně otevřena. V prvních letech nesla jméno Jubilejní chrám císaře Františka Josefa na památku padesátiletého výročí jeho panování, připadající na rok 1898. Po první světové válce se pomalu vžil současný název Jeruzalémská synagoga podle ulice, v níž se nachází. Ta však nemá se synagogou nic společného: ulice je pojmenována podle bývalé jeruzalémské kaple kostela sv. Jindřicha, který se nachází v jejím sousedství.

Jeruzalémská synagoga je unikátní tím, že je jedinou z osmi synagog postavených podle projektu W. Stiassneho, ve které se dosud konají pravidelné bohoslužby. Výjimku tvoří pouze válečná léta 1941–1945, kdy zde byl umístěn sklad zabaveného židovského majetku.

Kromě bohoslužeb slouží synagoga i jako kulturní a výstavní prostor. Při pravidelných koncertech si zde návštěvníci mohou poslechnout unikátně dochované původní varhany z dílny Emanuela Štěpána Petra.

kalendář akcí

kalendář akcí
25/5
jeruzalémská synagoga
Otevíráme Jeruzalémskou synagogu pro veřejnost

Již toto pondělí, 25. května, zahajujeme letošní návštěvnickou sezónu v Jeruzalémské synagoze. I v letošní sezóně se můžete těšit nejen na varhanní koncerty a komentované prohlídky, ale i na nové výstavy a expozice - dlouho připravovanou trvalou expozici k historii Jeruzalémské synagogy, sezónní výstavu o česko-německo-židovské rodině Schaleků, nebo zcela aktuální minivýstavu s názvem "Z náhrobků dlažbou" dokumentující to, o čem se jen zatím v dohadech hovořilo, ale nikdo to neviděl na vlastní oči - recyklaci náhrobků ze židovských hřbitovů na dlažební kostky a stavební materiál.

Pro letošní sezónu jsme upravili výši vstupného. Pokud si navíc koupíte přes náš web elektronickou vstupenku, ušetříte dalších 10% z ceny vstupenky.

Těšíme se na vás.

zobrazit všechny události