Jeruzalémská synagoga

otevírací doba

neděle až pátek
10:00–17:00

Soboty a židovské svátky
zavřeno

koupit vstupenku
on-line
kontakt

Jeruzalémská 7
Praha 1

ukázat na mapě
ceník vstupného

dospělí

100 Kč
(eVstupenka 90 Kč)

děti do 6 let

zdarma

děti 6–15 let
studenti

60 Kč
(eVstupenka 54 Kč)

Návštěvníci s platnou vstupenkou do Staronové synagogy:

dospělí

60 Kč

děti do 6 let

zdarma

děti 6–15 let
studenti

40 Kč

download entrance fees
o synagoze

Synagoga byla postavena v letech 1905–1906 podle projektu vídeňského architekta a císařského stavebního rady Wilhelma Stiassneho jako náhrada za tři synagogy (Zigeinerovu, Velkodvorskou a Novou), které byly zničeny v letech 1898–1906 během asanace. Ačkoliv spolek, který si vzal za své zajistit výstavbu synagogy, byl založen již v roce 1896, trvalo deset let, než byla synagoga dne 16. září 1906 slavnostně otevřena. V prvních letech nesla jméno Jubilejní chrám císaře Františka Josefa na památku padesátiletého výročí jeho panování, připadající na rok 1898. Po první světové válce se pomalu vžil současný název Jeruzalémská synagoga podle ulice, v níž se nachází. Ta však nemá se synagogou nic společného: ulice je pojmenována podle bývalé jeruzalémské kaple kostela sv. Jindřicha, který se nachází v jejím sousedství.

Jeruzalémská synagoga je unikátní tím, že je jedinou z osmi synagog postavených podle projektu W. Stiassneho, ve které se dosud konají pravidelné bohoslužby. Výjimku tvoří pouze válečná léta 1941–1945, kdy zde byl umístěn sklad zabaveného židovského majetku.

Kromě bohoslužeb slouží synagoga i jako kulturní a výstavní prostor. Při pravidelných koncertech si zde návštěvníci mohou poslechnout unikátně dochované původní varhany z dílny Emanuela Štěpána Petra.

kalendář akcí

kalendář akcí
23/10
jeruzalémská synagoga
Cyklus přednášek v Jeruzalémské synagoze - Židovská komunita za 2. světové války

Víte, jak se odrazily protisionistické procesy padesátých let v životě Židovské obce? Říkají vám něco akce "Zlatá husa", "Dana" nebo "Pavouk"? Pokud ne, pak jsme právě pro vás připravili bonusovou přednášku v Jeruzalémské synagoze na téma Židovská obec po roce 1945. Martin Šmok, autor stejnojmenné trvalé výstavy v Jeruzalémské synagoze, vás seznámí s méně známými aspekty poválečného období na Židovské obci.


 

více

Přednášku na téma "Židovská obec po roce 1945" jsme pro vás připravili na 23. říjen od 18:30 hodin. Jednotné vstupné je 100,- Kč.
Muže prosíme, aby do synagogy vstupovali s pokrytou hlavou.

POZOR!
Vzhledem k omezené kapacitě přednášky je nutné zakoupit vstupenky je pouze online prostřednictvím tohoto odkazu - http://bit.ly/32nzg1B

18:30
100,- Kč
zobrazit všechny události